A gépiesítés korának azon szakaszában élünk, amikor már túllépünk a mechanizálódás alapjain és egy magasabb szintre, az okos eszközök világán túlra akar lépni az emberiség: amiről csak álmodtak elődeink, az megvalósulni látszik a robotvilágban.
Azonban arról nem érdemes elfeledkezni, hogy milyen fejlesztések vezettek oda, hogy mára mindez lehetségessé váljon. Leghangsúlyosabban talán a villanymotort tudnánk kiemelni, mint az automatizációs folyamat első lépését. Amikor a villanymotor alapjait feltalálták egy olyan eszköz született meg, mely a mai gépipar minden egyes eleméhez szükségszerű.
Ez a motor az, ami egyáltalán lehetővé teszi a gépiesítést, ennek köszönhetjük, hogy olajozottan működik mondjuk az élelmiszergyártás, a közlekedés, a gépjárműgyártás, a konyháink felszereltsége magasabb szintre jutott, az autóink, a tömegközlekedési járműveink olyan minőségben működnek, hogy könnyűszerrel eljuthatunk a város egyik végéből a másikba. További sokrétű felhasználásra van mód a vegyiparban, kohászatban, járműiparban, jelenleg is egy svéd cég olyan hatfázisú villanymotor előállításán dolgozik, mely majd magasabb szintre emeli a légi- földi- és a vízi közlekedést is.
A fenti felsorolás már így is számos területet említ a villanymotor felhasználási lehetőségei kapcsán, de ezen túl is számos további terület van, ahol ezek az eszközök használhatóak, maga a kifejezés is egy gyűjtőfogalom – mindenféle motortípus van már a piacon és a villanymotorok kategóriáján belül, melyek mind mind különféle munkafolyamatok során használhatók.
Ha egy gép villamos energiát alakít mechanikai energiává, akkor azt egyenáramú motornak nevezzük, fordított esetben egyenáramú generátorról, azaz dinamóról van szó. Az egyenáramú villanymotor jellegzetessége az, hogy ezek közül az üzemállapotok közül mindkettőben képes működni.